Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal: “Gazeteci, memur gibi çalışamaz!”

18 Nisan 2011 Pazartesi günü, Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer’in verdiği Basının Güncel Sorunları dersimizin bu haftaki  konuğu, Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal idi. Dersimize konuk olan pek çok gazeteciden farklı olarak dersimiz oldukça renkli geçti. Yıllarını gazeteciliğe vermiş, başarılı, tecrübeli olmalarının yanı sıra, Cumhuriyet ve Zaman gibi Türkiye’de belli prestij sahibi  iki gazetenin temsilcilerinin bulunduğu ders, oldukça keyifliydi.

“Günün birinde bir kulvar açılırsa, en iyi koşan ben olmalıyım” dedim diyen Mustafa Ünal gazetecilik tecrübelerini bizlerle paylaştı.

Mustafa Ünal, gazeteciliğe başladığında sadece rutin haberlere çıktığını ancak bu süreçte, her gittiği konferans, açılış gibi haberlerde onlarca kişinin iletişim adreslerini aldığını ve böylelikle kısa sürede geniş bir network ağı oluşturduğunu anlattı. Daha sonra ise onlardan biriyle bile birden çok özel haber çıkardığını belirtti. Ünal, yeni bir muhabirin  ne kadar çok haberi ilk sayfada çıkarsa onun, o kadar tanınacağını söyledi. Gazeteciliğin çevre işi olduğunu vurgulayan gazeteci, “Ne kadar adam tanıyorsan, o kadar başarılı olursun” dedi. Yaptığı özel haber deneyimlerini de paylaşan Ünal, özellikle ünlü yazar, şair ve siyasetçilerinin hayatlarını araştırdığını, kendilerine ya da eşlerine ulaşarak başarılı haberler çıkardığını belirtti. Gazeteci adaylarının yabancı dil bilmelerinin, biyografi okumalarının ve yakın tarih ile ilgilenmelerinin önemini vurgulayan Ünal şöyle konuştu:

“Gazeteci her konuda bilgi sahibi olmalıdır. Spordan siyasete, ekonomiden sanata geniş bir yelpazede ilgi ve bilgi sahibi olmalıdır. Futbolu sevmiyorum diyemezsiniz, bu ülkenin büyük kısmı futbolu seviyor. En azından Fenerbahçe’nin bu haftaki skorunu bilin. Bank Asya’da Samsunspor’un lider olduğunu bilin. Kim bilir, belki haberini yapacağınız siyasetçi Samsunludur!”

Gazeteci adaylarının staj dönemlerinde, 10 yıl sonrasında gelecekleri seviyeye hemen gelmek istemelerinin yanlış olduğunu söyleyen gazeteci, “Gazetecilik, emek işidir. Biz, gazeteci adayların içerisinden, gazeteciliği hayat tarzı olarak benimseyenleri seçeriz. Gazeteci, memur gibi mesai saatleri içinde çalışamaz. Mesai saati kavramı olmayan adayı seçeriz” dedi.

Cumhuriyet Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer ise, stajyer öğrenciler arasında en çok aradıkları özelliklerin, ilgi, merak ve istek olduğunu belirtti. Çakırözer, “Biz, gazeteci adayının hangi saatte gelip hangi saatte çıktığına dikkat ederiz. Erken çıkıyorsa bu gözümüze batar, ne kadar geç saate kadar duruyorsa o kadar ilgilidir” dedi.

Ünal, Zaman Gazetesine yönelik eleştiriler karşısında şöyle yanıt verdi:

“İlk zamanlarda ismimiz eleştirildi. ‘namaz’ın tersi denildi. Kimi zaman abonelik sistemimiz eleştirildi. Ancak biz, halka, halkın her kesimine hitap eden bir gazeteyiz. Anadolu’da çok fazla okuyucumuz var. Biz gazete olarak, bu ülkenin kutsal değerlerine saygılıyız. Din de bunlardan biri olduğuna göre dine de saygılıyız. Zaman Gazetesi, Türkiye’deki en renkli gazetedir. Her kesimden, her görüşten insanın yazdığı bir gazetedir. Sıfırdan okuyucu kazandırıyoruz, gazete okumayan insanlara gazete okutuyoruz.”

Ünal, “Zaman ve Cumhuriyet gibi gazeteler ‘manşetiyle bağıran haberler’ yapmaz. Bazı gazeteler, üçüncü dünya savaşı çıksa ancak o kadar büyük bir manşetle duyurulabilecek manşetler atıyor. Ayrıca, her şeyi bileceksiniz ama her şeyi söylemeyeceksiniz, susmasını da bileceksiniz” dedi.

Ünal, “Gazetenize muhabir alırken nelere dikkat ediyorsunuz?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:

“Yabancı dil bilen, ‘twitter, facebook’ gibi internet ağlarını, bilgisayarı kullanabilen, mesai saatleri içinde çalışmayacak, efendi birini alırım. Büro ahengi haberden de önemlidir. Öncelikle iyi bir çalışma ortamı isterim. Foto muhabiri seçerken ise, herkesin çektiği fotoğrafı değil, farklı fotoğrafı getiren muhabir ile çalışırım.”

Dersin, kısa özeti böyleydi. Aynı sınıfta, Cumhuriyet ve Zaman gibi iki büyük ve ‘karşıt’ olarak nitelendirilen gazetenin Ankara temsilcilerini ağırlamak, meslek tecrübelerini dinlemek oldukça keyifli ve faydalıydı. Dersin sonunda tabi ki Mustafa Ünal’ın iletişim adreslerini aldık ve staj başvurularımızı yapacağız.

Günün sonunda en çok aklımda kalan cümle ise, “Ben mesai saatleri içinde çalışmayacak muhabir isterim!” oldu…

Reklamlar